.: Menu :.


Dla Agroturystów
Dla Agrogospodarstw

Zgłoszenie online
Formularz zgłoszeniowy
Warunki współpracy
Prezentacja podstawowa (przykł.)
Prezentacja rozszerzona (przykł.)

Wyszukiwarka
Opisy regionów

Góry Świętokrzyskie
Ziemia Kłodzka
Roztocze

Legenda
Instrukcja obsługi
Ciekawe imprezy
Opinie i rady
Tabela odległości
Linki
Kontakt

Administracja

 
 

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce. Swoją nazwę wzięły od klasztou Święty Krzyż, który znajduje się na szczycie Łyśca, czyli popularnej Łysej Góry. Charakterystycznym widokiem tych gór sa występujące na zboczach gołoborza. Warte zobaczenia, natomiast zdecydowanie odradzamy chodzenie po nich.

Bogata historia tego regionu powoduje, że jest to raj dla miłośników zabytków techniki. Zabytkowych piecy, tzw. dymarek, jest tu ponad 4000. Niektóre z nich są nadal czynne. Na organizowanych w świętokrzyskim festynach można zobaczyć jak w takim piecu wytapiano żelazo. Do takich festynów należy Jarmark u Starzecha organizowany w Starachowicach.

Miłośnikom nieco starszej historii polecamy odwiedzenie Krzemionek Opatowskich, gdzie można obejrzeć jak nasi praprzodkowie wydobywali krzemień. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bardzo ciekawy i fachowy wykład prowadzony przez tutejszych przewodników. Potrafią oni odpowiedzieć na każde pytanie. Na terenie rezerwatu geologicznego znajduje sie także naturalnych rozmiarów makieta osady istniejącej kiedyś przy kopalni. W ciepłe dni można tu obejrzeć wyrób garnków na kole garncarskim, można też samemu spróbować coś ulepić. W końcu "nie święci garnki lepią".

W Górach Świetokrzyskich znajduje się też najpiękniejsza w Polsce Jaskinia Raj. Bilety do niej warto zarezerwować wcześniej. W pobliżu Łagowa jest inna jaskinia - Jaskinia Zbójecka zamieszkana przez rzadkie i chronione gatunki nietoperzy.

Wiele jest tu także zamków i pałaców. Niektóre to już tylko ruiny, tak jak zamek królowej Bony w Chęcinach, inne są własnie remontowane jak na przykład niepowtarzalny zamek Krzyżtopór w Ujeździe, jeszcze inne prosperują jako hotele czy zajazdy. Do tej ostatniej grupy zalicza się chociażby mały Wawel w Baranowcu Sandomierskim. My szczególnie polecamy pałac w Kurozwękach. Budowla jest aktualnie remontowana i już wkrótce ma w niej ruszyć hotel, jednak wnętrza są udostepnione dla zwiedzających. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca, urocze otoczenie, piękne platany w pałacowym parku powodują, że okoliczni mieszkańcy chętnie spędzają tu wolne dni, do czego my także, bazując na własnych doświadczeniach, zachęcamy Agroturystów. Miejsce to ma jeszcze dwie dodatkowe atrakcje. Pierwsza to jedyna w Polsce hodowla bizonów, a druga to przepyszne, rzeczywiście domowe obiady.

Piękne lasy i łagodne zbocza Gór Świętokrzyskich są wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Swobodna zabudowa wsi gwarantuje wypoczynek w ciszy i spokoju. My tam byliśmy, spróbuj i TY!