.: Menu :.


Dla Agroturystów
Dla Agrogospodarstw

Zgłoszenie online
Formularz zgłoszeniowy
Warunki współpracy
Prezentacja podstawowa (przykł.)
Prezentacja rozszerzona (przykł.)

Wyszukiwarka
Opisy regionów

Góry Świętokrzyskie
Ziemia Kłodzka
Roztocze

Legenda
Instrukcja obsługi
Ciekawe imprezy
Opinie i rady
Tabela odległości
Linki
Kontakt

Administracja

 
 

Szlaki piesze

Chodząc po Górach Świetokrzyskich warto pamiętać o starannym zaplanowaniu powrotu. Szlaki tutaj nie tworzą pętli, a autobusy kursują bardzo rzadko. Niejednokrotnie pomocny może się okazać własciciel gospodarstwa agroturystycznego, dowożenie lub odbieranie ze szlaków jest tutaj często oferowaną usługą.

  • szlakiem czerwonym można przejść od Świętej Katarzyny przez Łysicę do Świętego Krzyża a dalej tym samym szlakiem przez Pasmo Jeleniowskie;
  • szlak zielony nazywany Szlakiem Niepodległościowym prowadzi przez miejscowości zwiazane z historia lokalnych i ogólnonarodowych walk niepodległościowych. Długość szlaku wynosi 110km. Początek szlaku znajduje sie w Chańczy, następnie biegnie przez Kotuszów, Kurozwęki, Staszów, Golejów, Rytwiany, Szczekę, Rudniki, Połaniec, Tursko Małe i Wielkie, Niekrasów, Osiek, Grabowiec, Ruszczę, Klimontów w stronę Sandomierza;
  • szlak żółty - z Szydłowa przez Korytnicę, Wygodę, Chańczę, Raków, wzdłuż rzeki Czarnej, przez Mędrów, Wólkę Pokłonną w kierunku Kielc.

Wąwóz Dule

W wąwozie znajduje się słynna Jaskinia Zbójecka o długości 200m. Jest ona zamieszkana przez chronione i rzadkie gatunki nietoperzy i pająków a także stanowi ciekawy obiekt geologiczny. Z zaufanych źródeł wiemy, że w Jaskini można uprawiać grotołastwo, jest tu nawet odcinek dla zaawansowanych. Obok Jaskini można podziwiać światowej sławy odsłonięcia wapieni bitumicznych i łupków marglistych ze skamieniałościami głowonogów.